PYTANIA I ODPOWIEDZI

Pytania i odpowiedzi czyli popularny FAQ. Zawiera podstawowe, jak i te bardziej wymyślne pytania o Erosa Ramazzotti - jego muzykę, życie. Jeżeli chcecie, aby Wasze pytanie zostało tutaj również umieszczone - zapraszamy do korespondecji.


Pytanie 1. Kim jest Eros Ramazzotti?
Odpowiedź: Eros Luciano Walter Ramazzotti (tak rzeczywiście się nazywa). Nie jest to jego pseudonim. Imię oczywiście rzadkie, ale nazwisko już nie aż tak egzotyczne jak na włoskie realia. Ojciec Erosa był robotnikiem, grał jednak na fortepianie. Ramazzotti nie dostał się do konserwatorium, bo oblał egzaminy. Jego kariera ruszyła "z kopyta" w 1984, kiedy to wygrał festiwal w Sanremo w kategorii debiutantów.


Pytanie 2. W jakim języku śpiewa Ramazzotti i dlaczego nie po angielsku?
Odpowiedź: Ramazzotti rzeczywiście śpiewa po włosku, to bowiem jego język ojczysty, jednak większość albumów Włocha jest wydawanych również po hiszpańsku. Różnica między tymi językami jest niewielka a rynek potencjalnych odbiorców hiszpańskojęzycznych jest ogromny. Potwierdzają to też trasy koncertowe w Ameryce Południowej. Po angielsku dlatego nie, ponieważ po pierwsze sam Eros nie czuje się dobrze wyrażając siebie w tym języku, po drugie , bo po prostu bardzo słabo tym językiem się posługuje.


Pytanie 3. Jaki muzyczny styl reprezentuje Eros?
Odpowiedź: Ramazzotti wypracował swój styl, nie oczywiście stricte w rozumieniu muzycznego gatunku a stylu właśnie. Wikipedia określa jego muzyczny przekrój w gatunkach: pop, soft rock oraz Adult contemporary (nazwa muzycznego formatu radiowego, która w wolnym tłumaczeniu oznacza "współczesną muzykę rozrywkową dla dojrzałego słuchacza"). Nam określić go trudniej z uwagi na różnorodność muzyczną poszczególnych utworów. Większość z nich to połączenie włoskiej ballady, popu i rocka. Są utwory pod fortepian, są pod orkiestrę, znajdziemy też rocka i próby z wieloma innymi naleciałościami.


Pytanie 4. Czy Eros Ramazzotti potrafi śpiewać?
Odpowiedź: W dobie muzycznych eksperymentów osób bez talentów i umiejętności warto to podkreślić. Dziś często spotykamy wykonawców, których głos wspomaga komputer, którzy są bardziej produktami niż kreatywnymi muzykami. Eros Ramazzotti śpiewać potrafi i robi w naturalnie czystym stylu. Posiada po prostu głos, warsztat śpiewu i niepowtarzalną barwę. Obdarzony jest walorami, które powodują, że nie usłyszymy z jego ust na koncercie na żywo playbacku, ani nieczystości. Ramazzotti jest też multiinstrumentalistą, posiada umiejętności organizatorskie, tworzy teksty i muzykę.


Pytanie 5. Znam go, pamiętam "Piu bella cosa" - o czym to piosenka?
Odpowiedź: Tak mówią wszyscy, którzy "gdzieś tam" usłyszeli piosenki Ramazzottiego. Utwór "Piu bella cosa" to najsłynniejsza kompozycja Ramazzottiego. Pochodzi z jego najlepszej według nas płyty "Dove c'e musica". Rok 1996. Utwór był w czołówce europejskich i światowych list przebojów. Grany przez wiele miesięcy prawie w każdej stacji radiowej. Uczynił z Erosa gwiazdę światową i globalnie rozpoznawalną. Na sukces zebrało się wiele czynników, o tym nie będziemy tutaj pisać, bo zabraknie miejsca. Utwór "Bardzo piękna rzecz" jest oczywiście o miłości. O kobiecie życia. "Nie istnieje nic piękniejszego niż Ty, dziękuję, że istniejesz".


Pytanie 6. Chcę zacząć słuchać Erosa Ramazzotti. Od czego mam zacząć?
Odpowiedź: Każdy album jest trochę inny, ale oczywiście nie możemy decydować w tak ważnej sprawie za Was, o gustach się nie dyskutuje. Nie ma jednak wątpliwości, że kwintesencją tego co najlepsze i najbardziej charakterystyczne dla Ramazzottiego znajdziecie w albumie "Dove c'e musica". Możecie też sięgnąć bo któryś z 'best of'-ów. Choćby po "Eros" z 1998 roku.

Pytanie 7. Czy Eros Ramazzotti posiada muzyczne wykształcenie?

Nie. Zaczął grać na gitarze w wieku siedmiu lat. Jako nastolatek pisał utwory z pomocą ojca, Rodolfo pracownika budowlanego i melomana, który grał na pianinie. Próbował zdać do konserwatorium muzycznego, ale nie zdał egzaminu. Nie poszło mu również w księgowości. Od czasu do czasu pojawiał się jako statysta w filmach. Został dostrzeżony dopiero w 1981 roku, gdy wziął udział w konkursie muzycznym Voci Nuove di Castrocaro (nowe głosy Castrocaro). Zaprezentował piosenkę "Rock 80", którą sam napisał.