O EROSIE

Eros Ramazzotti (Eros Luciano Walter Ramazzotti Molina), syn Rodolfo Ramazzottiego (malarza pkojowego) i Raffaelli Molina urodził się w Rzymie 28 października 1963 roku. Od najmłodszych lat przejawiał wielkie zainteresowanie muzyką. Jego debiut jako wokalisty nastąpił w 1981, kiedy to wziął udział w Konkursie Nowych Głosów w Castrocaro z piosenką "Rock 80" i podpisał pierwszy kontrakt płytowy. Następnego roku wyszła jego druga płyta "Ad un amico", gdzie artysta rozwinął swój talent i pasję - grę na gitarze. Eros dał się poznać szerszej publice wygrywając festiwal w San Remo 1984 w kategorii młodych wykonawców piosenką "Terra promessa". W następnym wydaniu festiwalu prezentował piosenkę "Una storia importante" z albumu "Cuori agitati", utwór ten pozwolił artyście na oficjalne wejście na rynek europejski. 

Zwycięstwo nad "wielkimi tuzami" piosenki włoskiej w San Remo w 1986 z piosenką "Adesso tu" potwierdziła popularność dwudziestoletniego Ramazzottiego we Włoszech i wzbudziło uwagę publiczności międzynarodowej na piosenkarza. Piosenka ta znalazła się w albumie "Nuovi eroi".
Trzeci album "I certi momenti", który wyszedł w 1987 (z udziałem Patsy Kensit w piosence "La luce buona delle stelle"), ugruntował sukces europejski rzymskiego artysty.
Tournee, które towarzyszyło wydaniu nowego albumu, trwało dziewięć miesięcy, podczas których artystę obejrzało ponad milion widzów: był to pierwszy włoski koncert rockowy, który zgromadził tak szeroką widownię. 

Późną wiosną 1988 wyszedł mini album "Musica e", który podbił rynek wydawniczy i sprzedał się znacznie lepiej niż "In certi momenti".Po dwóch latach przerwy w koncertach wyszła płyta "In ogni senso" , która poprzedziła pierwszy występ artysty w Stanach Zjednoczonych - show zorganizowane w Radio City Hall w Nowym Yorku.Długi czas spędzony na tournee zamyka się nowym albumem live "Eros in concert". Koncert z tej trasy w Barcelonie jest transmitowany w interwizji. 

Po trzech latach wychodzi album "Tutte storie" - najbardziej pracochłonny i skomplikowany pod względem produkcyjnym - dzięki któremu Eros wchodzi na szczyty wszystkich list przebojów w Europie. Videoclip "Cose della vita" - pierwszy z albumu, został nakręcony przez Spike`a Lee. Tournee europejskie jest jednym z najważniejszych tras artysty i kończy się za oceanem, gdzie Eros występuje na pełnych stadionach w piętnastu krajach latynoamerykańskich.Po przyjeździe do Polski, muzyk inicjuje występ trio - występu, który okazał się wydarzeniem muzycznym roku - koncert Erosa Ramazzotti, Pino Daniele i Jovanotti. W listopadzie 1994 artysta zostaje zaproszony do wystąpienia na żywo na koncercie MTV Awards w Berlinie.
W tym okresie Ramazzotti tworzy nowy management - "Radiorama" i podpisuje nowy kontrakt dyskograficzny z wytwórnią BMG International. 

Podczas lata 1995 Eros bierze udział w w Summer Festival - muzycznym happeningu z takimi gwiazdami jak: Rod Steward, Elton John i Joe Cocker. 13 maja 1996 wychodzi album "Dove c'e musica", ósmy album - pierwszy w pełni wyprodukowany przez artystę. Zrealizowany między Włochami a Kalifornią, wzbogacony współpracą z muzykami o sławie międzynarodowej, ukazuje "nowego Erosa" - kreatywnego i nowatorskiego. Popularność płyty jest niezwykła - sprzedano ponad siedem milionów egzemplarzy. Tournee europejskie, które towarzyszy wyjściu krążka kończy się na kilka dni przed urodzeniem Aurory Sophie - córki Erosa i jego towarzyszki Michelle. 

W następnych miesiącach Ramazzotti opiekuje się intensywnie dzieckiem lecz znajduje czas na zbieranie materiału na nowy album oraz pisze "That`s all I need to know" dla Joe Cocker`a.

W lutym 1998 rozpoczyna tryumfalne tournee światowe do Południowej Ameryki, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Europy. Tournee trwa osiem miesięcy. 24 kwietnia tournee zostaje przerwane przez ślub Erosa i Michelle Hunziker, świętowany w Kościele Pałacu Odescalchi w Bracciano, obok Rzymu.
W maju Eros uczestniczy w koncercie "Pavarotti i Przyjaciele" w reżyserii Spike Lee, gdzie występuje w duecie z Mistrzem Pavarotti - "Se bastasse una sola canzone".
Nowy album "Eros live" wychodzi przy końcu października. Artysta występuje z Tiną Turner i Joe Cocker`em przy okazji koncertu Księcia Baviery - transmitowanego w wielu krajach europejskich.
http://userserve-ak.last.fm/serve/252/40336223.pngPrzy końcu wieku pojawiają się nowe projekty Erosa. Powstają nowe biura "Radiorama": studio nagrań i dwa studia post-produkcyjne. W nich to odbywa się prezentacja nowego albumu Gianni Morandi "Come fa bene l`amore", gdzie Eros zasłużył się jako producent i autor tekstów i muzyki.
W październiku 2000 roku, ukazała się płyta zatytułowana "Stilelibero", która powtórzyła sukces poprzednich albumów. Olbrzymią popularność zdobyły single "Fuoco nel fuoco" oraz "Un angelo non é". Trasa koncertowa promująca ten album objęła też Polskę. Eros wystąpił w Gdański na hipodromie. Po raz pierwszy ukazało się też wydawnictwo DVD "Stilelibero" zawierające koncert w Mediolanie i relację z trasy po całej Europie.

Nowy studyjny album Erosa, "9", trafił do sklepów 2 czerwca 2003 roku. Znajduje się na nim 13 utworów wyprodukowanych przez samego Ramazzottiego wraz z Claudio Guidettim. Muzyka nie jest niespodzianką - wokalista proponuje dobry, melodyjny pop, z dużą dawką romantyzmu, nie stroniąc od elementów rocka i nawet reggae ("Mamara"). Muzyka w dużym stopniu oparta jest na osobistych doświadczeniach Erosa - był to przede wszystkim głośny rozwód z żoną. Na pierwszym singlu ukazał się utwór "Un'emozione per sempre", poświęcony tragicznie zmarlemu w 2002 roku piosenkarzowi Alexowi Baroni. W 2004 roku Eros daje koncert w Rzymie - na stadionie Olimpijskim - najbardziej spektakularny i efektowny. Z jego okazji wydane zostaje dwupłytowe wydawnictwo DVD - "Eros Roma Live".

W październiku 2005 roku ukazał się dziesiąty studyjny album wokalisty, zatytułowany "Calma Apparente". Nad nowymi nagraniami Eros pracował wiosną 2005 roku w Los Angeles, gdzie czuwali nad nim producenci: Claudio Guidetti, Celso Valli oraz Michele Canova (pracował także z Tiziano Ferro). Na "Calma Apparente" trafiło 13 premierowych utworów, w tym "I Belong To You - El Ritmo De La Passion", nagrany wspólnie z Anastacią, która napisała tekst. Co ciekawe, wokalistka fragment zaśpiewała po włosku. Płytę promował singel "La Nostra Vita", "Bambino nel tempo" oraz wspomniany "I Belong to You".
2007 rok przyniósł drugi w karierze Włocha "best of". Album "e2" to cztery nowe utwory, stare przeboje Erosa, oraz jego największe hity nagrane i wyprodukowane wspólnie ze znanymi świata muzyki.